website builder

Congratulations to all 2012 honoress! Honorees highlighted in bold with asterisks below.

Child Care Center Director

  • Nicole Frethem
  • Mary Cecchinato
  • Elaine Gathy
  • Jo-ann Spence ***
  • Brenda Spangler

Child Care Center Staff

  • Nancy Hutchinson***
  • Gale Young
  • Susan Samack
  • Sarah Wilson
  • Viola Saucedo

Education Commentators/Bloggers
  • Bruce Baker
  • Sam Chaltain***
  • Shanker Blog
  • Diane Ravitch
  • Sarah Sparks

Education Policy/Researchers

  • Ellen Galinsky
  • David Kirp
  • Anne W. Mitchell
  • Daniel Willingham ***
  • Dr.Yvette Jackson

Education Reporters

  • Stephanie Banchero
  • Joy Resmovits***
  • Bill Turque
  • Michael Winerip
  • Valerie Strauss

Education School Professors

  • Linda Darling-Hammond***
  • David Bloomfield
  • Dr. Alicia Smith
  • Denise Pope
  • Howard Gardner

Elementary School Teachers

  • Maria Munoz-Inoue
  • Rise Reinier and Kevin Gallagher
  • Laura Meyer ***
  • Erin Lenz
  • Tammy Dunn

Elementary School Principals

  • Justin Baeder
  • Anna Allanbrook***
  • Alphonse Cervello

Family Care Providers

  • Kathy Miller
  • Pat Alexander***
  • Kay Gillock
  • Amy Ahola
  • Casa Maria

Head Start Center Directors

  • Marianne Miller
  • Giselle Cohen
  • Alice Nunes
  • Dorothy Cole Gary***
  • Dr. Calvin Moore Jr.

Head Start Staff Members

  • Emma J. Webster
  • Debra Palmer***
  • Ben S. Jakoby
  • Cathy Digges
  • Barbara Bartels

Innovator of The Year

  • Kasey Brown
  • Sara Berry
  • Chip Donohue***
  • Carolyn Skibba
  • Jennie Magiera

Maintenance Managers

  • Doug Comfort
  • Tom Becker
  • Jack K. Colby, PE
  • Mike Johnson
  • Jose Gerardo “Lalo” Gomez***

Middle School Teachers

  • Ruth Larson
  • Julie Huskey
  • Sara Elizabeth Jennings
  • Michelle Lea Best***
  • Rebecca Mieliwocki

Physical Education Teachers

  • Meg Greiner
  • Charity Campbell
  • Christine Baccarella***
  • Nathan Heath
  • Shawnae Somsen

Preschool Directors

  • Kelly Bartolo
  • Jeannette Stormes
  • Melissa Gauger
  • Jo-Anne Yearwood***
  • Drew Gerdes

Preschool Teachers

  • Gail Multop
  • Jacqui Lee
  • Richa Bensurto
  • Lucy Meehan
  • Janice LaMendola***

Parent Group Leaders

  • Carol Kocivar
  • Melissa Kicklighter
  • Sutton Spanton
  • Melissa Perry
  • Lesley Kowalski***

School Board Member

  • Mary Broderick***
  • David Pickler
  • Earl Rickman
  • Linda Cranford
  • Joan E. Wodiska

School Business Official

  • Jody Martin
  • Angie Peterman
  • Michael Johnston
  • Melody Douglas***

School Nurses

  • Elisa Pener
  • Katie Wiater
  • Susan Snow Molle
  • Gail Trano***
  • Julie Hanson

Secondary School Teachers

  • Dr. Malikah N. Jenkins***
  • Larry Ferlazzo
  • Colleen Tambuscio
  • Josh Stumpenhorst
  • Alvin Davis

Special Needs Staff

  • Diane Justice
  • Christy Troehler
  • Lynne Batty***
  • Island Dolphin Care
  • Katherine Rene Childers

Superintendents

  • Heath Morrison***
  • Deborah Pettit
  • Pam Moran
  • Dr. Diane Ullman
  • Marc Johnson

Our Partners

BammyPartners7